“15 Lira Verin Beni Bağırtmayın”

Fındıkta hasat başladı.
Ordu’nun Fatsa ilçesinde fındığın erken dökülmesi nedeniyle sahil kesiminde olan fındık üreticileri bahçelerde fındık hasadına başladı.
Hava sıcaklıklarının mevsim normallerin üzerinde seyretmesinden dolayı fındık biraz zor toplanırken, üreticiler bu sefer emeklerinin karşılığını almak istiyor.
Geçen yıla göre rekoltenin biraz yüksek olmasından dolayı mutlu olan üreticiler, bu yıl ise fiyatların 15 TL’nin üzerinde olmasını istiyor.

Geçtiğimiz haftalarda 7 Lira 80 Kuruş’a kadar gerileyen fındık fiyatı, artışa geçerek 8 Lira bandının tekrar üzerine çıktı.

Üreticilerin umutlarını tekrar yeşerten bu durumun ardından birkaç gündür fındık fiyatı 8 Lira 50 Kuruş bandına adeta demir attı. Hafta başından bu yana Ordu Ticaret Borsası’nda 8 Lira 50 Kuruş’ta devam ederken, Ünye Ticaret Borsası’nda 8 Lira 25 Kuruş, Fatsa Ticaret Borsası’nda ise 8 Lira 75 Kuruş’a yükseldi.

Ancak bu küçük artışlar üreticinin hedeflediği fiyat seviyesinin yanından bile geçemiyor. Üreticiler her şeye rağmen direnmeye devam edeceklerini ve sezon başından bu yana bekledikleri fiyat olan 15 Lira hedeflerinden taviz vermeyeceklerini ifade ediyor. Üreticiler bu zamana kadar direndiklerini ve bu süreçten sonra da pes etmeyeceklerini net bir biçimde söylüyor.