Rusya: Ülkenin % 96.5’i Esad’ın Elinde

RUSYA: ESAD ZAFERE HİÇ BU KADAR YAKIN OLMAMIŞTI

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun, Rus hava güçlerinin Suriye’deki operasyonları sırasında ülke topraklarının yüzde 96.5’inin denetimini yeniden ele geçirdiğini duyurdu.

Bakanlık Rus güçlerinin Suriye’deki terörist gruplara karşı 2015’te başlattığı operasyonlardan bu yana ülkede elde edilen sonuçlara ilişkin bir video yayınladı.

​Videoda yer alan bilgilere göre, ağırlıklı olarak Rus hava güçlerinin düzenlediği fakat bazen Rus donanma güçlerinin de dahil olduğu operasyonlar sonucunda Eylül 2015’ten önce ülke topraklarının sadece yüzde 8’ini denetiminde bulunduran Suriye ordusu, şu anda topraklarının yüzde 96.5’inin kontrolünü elinde tutuyor.

Sputnik, yansıttığı videoda, Rus güçlerinin operasyonları boyunca Suriye’de 86 bin militanın ve militan gruplarının 830 komutanının öldürüldüğünün belirtildiğine de dikkat çekti.

BEŞAR ESAD’DAN ZAFER SÖZÜ

Suriye’nin teröristlerden temizlenen bölgelerinde bayram heyecanı yaşanıyor.
Cumhurbaşkanı Beşar Esad bayramı namazını başkent Şam’ın Ravda Camiinde kıldı.
Namazı kıldıran Şam Çevre Kent Vakıflar Başkanı Şeyh Şahrur hutbede “Sayın Cumhurbaşkanım! Vatan gemisini hikmet, dehalık ve iman ile güvenli limana ulaştırdınız. Allah’ın bereketi ile yürüyünüz; halk sizinledir, Suriye’yi görkemli bir geleceğe doğru el ele yeniden yapılandıracak ve kalkındıracağız” dedi.
Namaz sonrası cemaatle sohbet eden Esad bir kez daha zafer sözü verdi.

RUSYA: TERÖRİST GRUPLAR SALDIRI HAZIRLIĞI YAPIYOR

2011’deki iç isyanlar ve dış destekli terör eylemleri sebebi ile Şam çevresine kadar çekilen Suriye ordusu son yıllarda ülkenin büyük bir kısmında kontrolü ele aldı.
Sürekli mevzi kaybeden terör örgütleri yeni bir strateji izliyor.
Rusya’nın Suriye’deki Ateşkesi İzleme Merkezi terörist grupların hükümet güçlerine karşı saldırı için hazırlıklar yaptıklarını ve politik çözüm için her türlü diyaloğu reddettiklerini duyurdu.

İDLİP’TEN TÜRKİYE’YE 250 BİN KİŞİ GÖÇ EDEBİLİR

Suriye’deki en kritik bölge ise İdlip.
İç kesimlerde kan kaybeden çeşitli terör örgütlerinin üyeleri İdlip’e sığındı.
Hatay’a komşu olan bu şehirde 40 bin kadar terörist ve 200 bin kadar sivil var.
Suriye ordusu ve Rus hava kuvvetlerinin İdlip’e olası bir operasyonunda buradaki siviller ve teröristlerin Türkiye’ye göç etmesinden endişe ediliyor.
Türkiye bu kapsamda olası göçü Suriye sınırları içinde tutmak için girişimlerde bulunuyor.